yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Cevdet Yılmaz açıkladı! İşsizlik oranı son 11 yılın en düşük düzeyinde

Platin Mecmuası tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen ‘Platin Küresel 100 Ödülleri’ Beşiktaş’ta düzenlenen merasimle sahiplerine verildi. Ülkemizi dünyada farklı kesimlerde üretim ve ihracat performanslarıyla muvaffakiyetle temsil eden şirketleri ödüllendirdi. Sanayi 4.0, Dijitalleşme, Eğitim ve İnovasyon odaklı çalışmaların ödüllendirildiği merasimin bu yılki teması ‘Sürdürülebilirlik’ oldu. Merasime Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Burak Dağlıoğlu’nun yanı sıra çok sayıda iş insanı ve davetli katıldı.

“BU YIL İŞSİZLİK ORANIMIZ SON 11 YILIN EN DÜŞÜK DÜZEYİNE İNDİ”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bu eşgüdüm ve azimle Türkiye iktisadı yüksek oranlı büyüme performansını sürdürmektedir. İzlediğimiz siyasetlerin bir sonucu olarak 13 çeyrektir büyüme kaydediyor ekonomimiz. Ve bu yıl işsizlik oranımız son 11 yılın en düşük düzeyine inmiş durumda. Geçtiğimiz gün TÜİK tarafından açıklanan işsizlik sayımız yüzde 8,5 üzere bir sayısı ortaya koydu. Orta vadeli programda biz yüzde 10.1 diye varsayım etmiştik yıl sonunu iddialarımızdan daha güzel bir sonuç ortaya çıktığını görmekten de memnunluk duyuyoruz yılsonu prestijiyle tek haneli işsizlik sayısıyla bu yılı inşallah kapatacağız” formunda konuştu.

“YIL SONUNDA İHRACATIMIZ 255 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK”

Yılmaz, “İhracatımıza baktığımız vakit evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 5.2 artış görüyoruz kasım ayı ihracatında. Dünyanın çok güçlü bir devri, bilhassa ihracatçılarımızın ana pazarı olan Avrupa’da önemli bir sakinlik yaşanıyor. Bir çok ülke eksi büyümeler kaydediyor. Bu devirde ihracat pazarlarımızın daraldığı bir yılda, küresel olarak iktisatların zorluklar yaşadığı bir yılda ihracatçılarımızın gösterdiği bu performans her türlü takdirin üzerinde. Kendilerini tebrik ediyorum. Ocak-Kasım periyodunda 233 milyar doları bulmuş durumdayız. Yıl sonu prestijiyle ihracatımızın orta vadeli amacımız olan 255 milyar doların üzerinde gerçekleşeceğini iddia ediyoruz. Dünyadaki hissemize baktığınızda bundan 20 yıl evvel ihracatımızın dünyadaki toplam ihracat hacmi içindeki hissesi yüzde 0,4 civarındaydı. 2021’de birinci kere yüzde 1’i aşmış oldu, ihracatta aldığımız hisse. Kasım ayı prestiji ile ise yüzde 1,05’e yükselmiş durumda. Burada amacımız orta uzun vadede en az yüzde 1,5 dünya ihracatında hisse almak. Bunu kamuoyuyla ve özel kesimle birlikte başaracağız” tabirlerini kullandı.

“RİSK ÜNİTEMİZ SON 2 BUÇUK YILIN EN DÜŞÜK DÜZEYLERİNİ GÖRMÜŞ DURUMDA”

Yılmaz, “Ülkemizin risk ünitesinde önemli bir düşüş oldu bu periyotta. Mayıs ayı prestijiyle yüzde 700 civarında olan risk ünitesi 350’nin altına gelmiş durumda beş yıllık CDS dediğimiz ülke risk ünitemiz son 2 buçuk yılın en düşük düzeylerini görmüş durumda. Değerli inisiyatifler geliştirdik. Bunların bir tanesi yatırım taahhütlü avans kredisi programını tekrar yapılandırmak oldu. Strateji Bütçe Başkanlığımız, Sanayi Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ilgili tüm kuruluşlarımızın takviyesiyle merkezimizin öncülüğünde yeniden bu yatırım taahhütlü avans kredisi programını güncellemiş bulunuyoruz. Burada maksadımız şu; yeni finansal ortamda uzun vadeli olarak ülkemizin kalkınmasını sürükleyecek, katma pahası yükseltecek teknolojik düzeyimizi arttıracak, yatırımlara uzun vadeli ve uygun şartlı finansman sağlamak. YİTAK programımızın yenilenmiş haliyle, YİTAK programımıza müracaatlar 20 Aralık‘ta başlayacak onu buradan bir kere daha söz etmiş olayım” diye konuştu. 

“TÜRKİYE’NİN YILLIK ORTALAMA BÜYÜMESİ 5.4 OLDU”

Yılmaz, “Büyümede istihdamda ihracatta Türkiye son 20 yılda, pandemi sonrası periyotta çok güçlü bir performans ortaya koydu. Real iktisatta sahiden başarılıyız. Yalnızca bir sayı büyüme üzerinden söyleyecek olursam; son 20 yılda dünya yıllık ortalama büyümesi 3.6 oldu. Türkiye’nin yıllık ortalama büyümesi 5.4 oldu. Yani yıllık ortalama bu 20 yıllık periyotta dünya iktisadından 1.8 puan her yıl daha yüksek bir performans gösterdik. Bu bir yıl için tahminen çok kıymetli değil diyebilirsiniz lakin 20 yıllık bir periyotta yakaladığımız bu performans dünyada bizi farklı bir yere getirmiş durumda. Ulusal gelirimiz bu yıl birinci sefer 1 trilyon dolar düzeyini aşmış olacak. 12 yıl geriye gittiğimizde 1.70 trilyonu şimdiden görmüş durumdayız. 1.1 trilyon dolara yakın düzeyde bir ulusal gelirle bu yılı kapatmayı öngörüyoruz. Kişi başına gelirimiz de 12 bin 500 doların üzerinde bir sayı olacak diye iddia ediyoruz” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

‘Yat’lara değil yatırıma kredi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.