yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Son dakika… LGS’ye adım adım hazırlık: İkinci devirden soru çıkmayacak

Aysel Bozan Yılmaz – Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihan, 4 Haziran’da yapılacak. LGS puanıyla öğrenciler Anadolu, fen, toplumsal bilimler başta olmak üzere, mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ile özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumlarına kabul edilecekler.

Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına Ait Merkezi İmtihan Müracaat ve Uygulama Kılavuzu’na nazaran müracaatlar, yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler ile sarsıntı nedeniyle inanılmaz hâl (OHAL) ilan edilen, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa’da kayıtlı öğrenciler hariç, tüm 8. sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirilecek. Müracaatlar 3 Nisan’da başladı; yarın sona erecek.

ZORLAMAYACAK

Yaşanan sarsıntı felaketinin akabinde Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), LGS’de öğrencilerin ikinci devir hususlarından sorumlu olmayacaklarını duyurmuştu. Bu çerçevede imtihan, 2022-2023 öğretim yılında 8’inci sınıfın birinci periyodunda uygulanan öğretim programları temel alınarak yapılacak. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer de geçen hafta eğitim editörleriyle bir ortaya geldiği toplantıda, yaşanan sarsıntıları işaret ederek, çocukların güç bir periyottan geçtiğini bu nedenle LGS’de onları çok zorlamayacaklarını açıkladı. Bunun dışında LGS’de oturumlar, imtihan müddetleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişiklik bulunmuyor.

Sınav iki oturum halinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve birebir gün yapılacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe’den 20, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Lisan testlerinden 10’ar olmak üzere toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama müddeti verilecek. İkinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden 20’şer olmak üzere toplam 40 soru yer alacak ve 80 dakika mühlet tanınacak.

Her alan için 8. sınıfın imtihana temel derslerinden, 2022-2023 eğitim öğretim yılı birinci devir sonu prestijiyle öğretimi tamamlanan mevzu ve kazanımlara nazaran öğrencinin okuduğunu manaya, yorumlama, sonuç çıkarma, sorun çözme, tahlil yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve gibisi hünerlerini ölçecek nitelikte sorular yer alacak.

SONUÇLAR 26 HAZİRAN’DA

LGS sonuçları 26 Haziran’da “https://www.meb.gov.tr” internet adresinde ilan edilecek. Öğrencilere imtihan sonuç dokümanı posta yoluyla gönderilmeyecek.

3 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRECEK

LGS’ye katılacak öğrencilerin puanı hesaplanırken sözel ve sayısal kısımlara ilişkin alanların her bir alt testi için gerçek ve yanlış karşılık sayıları belirlenecek. Öğrencinin her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin yanlışsız karşılık sayısından yanlış yanıt sayısının üçte biri çıkarılarak bulunacak.

TARİHLERE DİKKAT!

Başvuru süreçleri elektronik ortamda gerçekleştirileceğinden bilgileri aktüel olmayan öğrencilerin bu durumu, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine bildirmeleri gerekiyor. Okul müdürlükleri, öğrencilerin fotoğraf, MERNİS-nüfus kayıtları, zarurî yabancı lisan, muafiyet durumları, denklik kayıtları, imtihan önlem hizmeti üzere bilgilerini kontrol ederek gerekli güncelleme süreçlerini tamamlayacaklar. Öğrencilerin elektronik ortamdaki bilgilerinin yeniliğinden okul müdürlükleri sorumlu olacak.

Nakil, zarurî ikamet değişikliği, mevsimlik personellik, yurt dışından gelmiş olma, tayin nedeniyle yer değişikliği üzere zorlayan sebepten öteki vilayetlerde bulunan öğrencilerin velileri, öğrencinin durumunu anlatan dilekçe ve dokümanlarla imtihana girmek istedikleri il/ilçe ulusal eğitim müdürlüklerine 30 Mayıs’a kadar müracaat yapacaklar. Dilekçeler imtihan öncesinde oluşturulacak Bölge İmtihan Yürütme Komiteleri tarafından kıymetlendirilerek başvurusu uygun görülen öğrenciler imtihana katılacak.

GİRİŞ DOKÜMANLARI 26 MAYIS’TA

Sınav, sarsıntı bölgesindeki vilayetler dahil, ülke genelinde düzenlenecek. Fakat OHAL kapsamındaki vilayetlerde bulunan öğrencilere, istemeleri halinde başka vilayetlerde imtihana girebilme hakkı verildi. Öğrenciler en geç yarın, imtihana girecekleri vilayet ve ilçe tercihlerini tamamlayacaklar. Rastgele bir tercihte bulunmayanların imtihana gireceği okullar MEB tarafından belirlenecek.

Öğrencilerin imtihan giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı imtihan önlem hizmeti üzere bilgiler, 26 Mayıs’ta e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden ilan edilecek. Fotoğraflı imtihan giriş evrakı, tıpkı tarihten itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrencinin imtihana gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacak.

YARIN: Testlere nazaran hangi mevzular öne çıkıyor?

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kumar masasındaki 12 bireye 48 bin lira ceza kesildi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.